Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii
Jak wiemy, od dziś w szkołach i placówkach oświatowych nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, natomiast od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte i nie będą już zapewniały opieki dzieciom. Zamknięcie szkół i placówek oświatowych na terenie kraju wywołuje u wielu rodziców niepokój związany z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi.
Których placówek dotyczy zamknięcie
Przypomnijmy, że 10 marca Minister Edukacji Narodowej zadecydował o zawieszeniu funkcjonowania szkół i placówek oświatowych na okres od 16 do 25 marca 2020 r.
Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj:
https://www.portaloswiatowy.pl/top-tematy/men-zamyka-szkoly-na-dwa-tygodnie-17800.html
Dodatkowy zasiłek w specustawie
W przypadku zamknięcia:
- żłobka,
- klubu dziecięcego,
- przedszkola lub
- szkoły
do których uczęszcza dziecko z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (zob. art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni (art. 4 ustawy z 2 marca 2020 r.).
Jeśli więc rodzic dziecka będzie zmuszony zostać z dzieckiem w domu, wówczas może usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy, a poza tym będzie uprawniony do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zapamiętaj!
Co istotne Art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy dotyczy wyłącznie dziecka w wieku do lat 8. A to oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie obejmował rodziców dzieci starszych np. z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Podstawa prawna
- Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 374) – art. 4,
- Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 645) – art. 32.